nawozy płynne

Nawozy płynne często zawierają w składzie substancje potencjalnie niebezpiecznie. Z tego względu nie powinno się przechowywać ich w nieprzystosowanych do tego warunkach. Przepisy prawa regulują metody przetrzymywania takich płynów. Zobacz, do jakich wytycznych należy się zastosować.

Wybierz najlepszy zbiornik

Płynny nawóz powinien być magazynowany w takich warunkach, które odpowiednio zabezpieczą substancję przed utratą swoich właściwości oraz będą oporne na powstawanie wycieków. Najlepszym wyborem będzie inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki do nawozów płynnych. Produkowane są w różnych rozmiarach, kształtach oraz pojemnościach. Ich najważniejszym zadaniem jest skuteczna ochrona zawartości przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj wytwarza się je z polietylenu, który jest materiałem bardziej wytrzymałym niż stal. Wariant zbiornika należy dostosować do własnych potrzeb i przechowywanej substancji.

Niektóre modele mogą posiadać specjalne udogodnienia, takie, jak:

  • właz rewizyjny,
  • króciec spustowy,
  • rurę zalewową ze złączem typu STORZ,
  • linię napełniającą.

Należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonano zbiornik. Jedynie certyfikowane produkty gwarantują bezpieczeństwo przechowywania nawozów przez wiele lat.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Warto pamiętać, że magazynowane płyny nie mogą ulec przemrożeniu. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym znajdują się zbiorniki na nawozy płynne. Zimno wywołuje przemiany fizyczne i chemiczne, które wpływają na utratę właściwości produktu. W wyniku nieprawidłowego przechowywania nawozy mogą przestać działać lub wytrąci się w nich osad, który uniemożliwi używanie opryskiwaczy. Temperatura przechowywania płynnych substancji nie powinna spadać poniżej 5 stopni Celsjusza. Najlepiej zamontować w magazynie termometr cyfrowy, który będzie stale wskazywał pomiary i zapisywał w pamięci wcześniejsze odczyty.

Pamiętaj o zabezpieczeniach

Najważniejszą zasadą przechowywania nawozów płynnych jest zabezpieczenie ich w zbiorniku wykonanym z certyfikowanych materiałów. Takie produkty można znaleźć na przykład na stronie https://ekozbiorniki.pl/kategoria/zbiorniki-do-nawozow/. Należy pamiętać, że magazyn jest miejscem, do którego mogą mieć dostęp jedynie uprawnione osoby, dlatego warto zamontować drzwi wejściowe zamykane na klucz, które otwierają się od wewnątrz w szybki i łatwy sposób. Miejsce przechowywania nawozów powinno się oznaczać przy użyciu symboli ostrzegawczych. Każdy z nich musi opisywać zagrożenia wynikające z magazynowania określonej substancji. Nie należy zapominać o stałym wietrzeniu powierzchni magazynowych.

Odpowiednie przechowywanie nawozów płynnych pomaga w utrzymaniu właściwości tych substancji oraz zapewnia bezpieczeństwo właścicieli płynów i osób postronnym. Warto o tym pamiętać podczas zakupu zbiornika oraz w trakcie przygotowywania magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *